Galvas smadzeņu satricinājums

By | 18.08.2016

Smadzeņu satricinājums ir galvas smadzeņu trauma, kuru izraisa tieša vai netieša spēka iedarbība uz cilvēka galvaskausu.

Galvas smadzeņu satricinājuma dēļ cilvēkam tiek traucēta vienmērīga apgāde ar asinīm un skābekli. Nopietns sarežģījums ir hipertensīvā krīze (HK), kas ir saistīta ar asinsspiediena paaugstināšanos.

Galvas smadzeņu satricinājuma simptomi galvenokārt ir samaņas zušana, zilumi, reibstoša galva, acīs redzamas zvaigznītes, sāpes mugurkaula kakla daļā, galvassāpes, acu zīlīšu paplašināšanās, lēns pulss, virspusēja elpošana, vemšana, toties nav obligāti jābūt visiem šiem simptomiem. Reizēm mēdz būt tikai daži šie simptomi.

Parasti uzreiz pēc vidēji smaga smadzeņu satricinājuma iegūšanas rodas samaņas traucējumi, kas var ilgt dažas minūtes. Smaga satricinājuma gadījumā var būt samaņas zaudēšana pat līdz vairākām dienām.

Nereti cilvēki, kas ieguvuši galvas smadzeņu satricinājumu, neatceras notikumus tieši pirms satricinājuma iegūšanas, kā arī var būt citas problēmas ar atmiņu un orientēšanos telpā, laikā.

Ja iegūts smags smadzeņu satricinājums, tad nekavējoties vajag doties pie ārsta. Pretējā gadījumā var sākties neatgriezeniski procesi, t.i., smadzeņu šūnu atmiršana, kas var novest līdz invaliditātei.

Smadzeņu satricinājumu cilvēks var iegūt pilnīgi jebkurā dzīves periodā – agrā bērnībā, pusaudža gados, jaunībā, pensijas vecumā utt. Smadzeņu satricinājumu var iegūt no sporta traumas, braucot ar velosipēdu un nokrītot, nokrītot uz ielas, krītot no augstuma, iekļūstot autoavārijā, atsitot galvu pret sienu un citos pat neiedomājamos veidos.

Ir novērots, ka cilvēkam pēc smadzeņu satricinājuma iegūšanas pirmajās dienās gribas gulēt; cilvēks jūtas aizmidzis, „nobesījies” un pārguris.

Svarīgi ir atcerēties, ka arī par vieglu smadzeņu satricinājumu ir jāuztraucas, kaut gan sabiedrībā ir uzskats, ka viegls satricinājums nekas nav; cilvēks domā pagulēt dažas dienas, un pēc tam doties uz darbu, skolu u.c., nemaz neapmeklējot ārstu. Noteikti ir jāpievērš uzmanība arī vieglam smadzeņu satricinājumam, un ir jādodas pie ārsta. Pretējā gadījumā pēc pusgada vai gada nāksies doties pie neirologa ar sūdzībām par lielām un neciešamām galvassāpēm, pasliktinātu atmiņu, garastāvokļa maiņām, miega traucējumiem, uzbudinātību, grūtībām koncentrējoties, aizkaitināmību u.c. pazīmēm.

Pēc pāris dienām (apmēram trīs, četrām) var likties, ka viss ir kārtībā, taču smadzeņu satricinājuma ārstēšanai ir nepieciešamas vismaz divas, trīs nedēļas un reizēm vēl ilgāks laiks (nopietnākos gadījumos), kas var ilgt vairākus mēnešus.

Smadzeņu satricinājuma ārstēšanai ir svarīgi ievērot gultas režīmu, kuru nosaka ārsts atkarībā no satricinājuma smaguma pakāpes. Lieto pretsāpju un nomierinošos līdzekļus, un reizēm tiek pazemināts asinsspiediens.

Smagākos smadzeņu satricinājumu gadījumos izmanto lumbālpunkciju, lai iegūtu smadzeņu šķidrumu, kā arī lai ievadītu kontrastvielu vai citas ārstnieciskās vielas. Lumbālpunkcija nosaka smadzeņu šķidruma fizikālās īpašības (krāsu, spiedienu, caurspīdību) un iegūst šķidrumu jebkāda veida ārstnieciskajai izmeklēšanai.

Cilvēki, kuri jau kaut vienu reizi dzīvē ir piedzīvojuši smadzeņu satricinājumu, ir vairāk uzņēmīgāki pret citiem galvas smadzeņu satricinājumiem. Sevišķi tas mēdz notikt tādos gadījumos, ja nākamais satricinājums ir noticis līdz brīdim, kad cilvēks ir pilnībā atlabis no iepriekšējā smadzeņu satricinājuma.

Tā kā par smadzeņu satricinājumu daudzi cilvēki neziņo mediķiem, ir ļoti grūti spriest, cik patiesībā bieži cilvēkiem ir smadzeņu satricinājums. Varētu būt, ka gadā uz 1000 cilvēkiem vairāk nekā 6 cilvēkiem ir smadzeņu satricinājums.

Ja tev, tavai ģimenei, draugiem vai radiniekiem ir kaut mazākās aizdomas par smadzeņu satricinājumu, labāk nekavējoties ziņojiet ārstam, lai beigās nebūtu jācieš vēl vairāk! Veselība ir dārgākais, kas cilvēkam var būt.

One thought on “Galvas smadzeņu satricinājums

 1. ārsts!

  labdien.

  Domāju ka šis raksts ir nopietni ir jāpielabo vai jāizdzeš no šis vietnes.

  Pirmkārt , informācijai kas te atspoguļota nav nevienas atsauces.

  Galvas satricinājumā definicija ir aplāma . Pareizi teikt nevis “Smadzeņu satricinājums ir galvas smadzeņu trauma, kuru izraisa tieša vai netieša spēka iedarbība uz cilvēka galvaskausu”. pareizāk būtu teikt tas ir kliniskais sindroms , kas raksturojas ar pēkšņu un īslaicīgu galvas smadzeņu neironu darbības traucējumu. To var pavadīt samaņas zūdums , kas nav obligāts simptoms.

  pat šeit sakarīgak sarakstīts – http://www.aans.org/patient%20information/conditions%20and%20treatments/concussion.aspx

  Un vēl ! Kas ir viegls un vidēji smags galvas smadzeņu satricinājums? tāda gadījumā kas ir smags un ļoti smags? kādi kritēriji?
  Raksta rakstīts ” Galvas smadzeņu satricinājuma simptomi galvenokārt ir samaņas zušana – CIK ILGI?,
  zilumi – KO TAS NOZĪME ? KĀDI ZILUMI? KUR?
  reibstoša galva- REIBSTOŠA GALVA? VARBŪT DOMĀTS GALVAS REIBOŅI?
  , acīs redzamas zvaigznītes – KĀPĒC TIEŠI ZVAIGZNĪTES? APLIŠI , VAI SPILGTI PUNKTIŅI NĒ?

  , sāpes mugurkaula kakla daļā – VAI TIEŠAM ŠIS BŪS SIMPTOMS SATRICINĀJUMAM?
  , galvassāpes,

  acu zīlīšu paplašināšanās – KĀ LAI TO IZMĒRA?

  lēns pulss, virspusēja elpošana – KĀ ŠO VAR NOTEIKT?,

  vemšana CIK REIZES ? 1 VAI VAIRĀKAS?

  Un nobeiguma vēl šis – “… ātro kredītu aizņēmums nespēs sniegt labu veselību”- nu ļoti sēkla morāle!

  LŪDZU LŪDZU! NEKAUNINIET VIETNI! IZDZĒSIET ŠO PARODIJU!

  Reply

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *