Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienests un pirmās palīdzības pasākumi

By | 17.08.2016

Neatliekamā medicīniskā palīdzības(saīsinājumā: NMP) dienesta galvenais mērķis ir īstenot vienotu valsts politiku neatliekamās medicīniskās palīdzības un katastrofu medicīnas jomā.

NMP dienesta misija ir glābt un saglabāt cilvēku dzīvības, organizējot un nodrošinot efektīvu, savlaicīgu un kvalitatīvu medicīnisko palīdzību saslimušajiem un citiem cietušajiem dažādās veselībai bīstamās situācijās. NMP dienests savu palīdzību sniedz notikuma vietā un transportēšanas laikā uz ārstniecības iestādi jebkurā diennakts laikā.

Lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību (NMP) veselībai un dzīvībai bīstamās situācijās, ir jāzvana uz telefona numuru 113. Izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību (ātro palīdzību), noteikti ziņo, kur noticis negadījums, pēc tam saki, kas noticis, cik cietušo vai saslimušo. Nekādā gadījumā nepārtrauc sarunu, pirms to izdarījis dispečers.

Lai izsauktu ātro palīdzību, var zvanīt arī uz numuru 112, kas ir glābšanas dienesta dispečerdienests, kā arī uz stacionāro tālruni 03.

Galvenokārt NMP dienesta mediķus izsauc, ja cilvēkam ir bezsamaņa, smagas traumas, spēcīga asiņošana, apstājas elpošana, vienas puses pēkšņs vājums u.c.

Nelaimes gadījumi parasti mēdz notikt negaidīti, tāpēc ikvienam no mums ir jāprot sniegt pirmā palīdzība.Vispirms ikvienam jāzina, kā rīkoties šādās situācijās – ir jāsaglabā miers, jānovērtē situācija un tai skaitā esošās un draudošās briesmas, jārīkojas ātri, nevajag baidīties no kļūdām, un galvenais, ir pašam jāsargā sevi.

Darbības, kuras tiek veiktas, lai paglābtu cietušo vai saslimušo, tiek sauktas par glābšanas ķēdīti. Glābšanas ķēdīte sastāv no pieciem posmiem: tūlītējie pasākumi, palīdzības izsaukšana, cietušā aprūpe, NMP, slimnīca.

Tūlītējie pasākumi ir pasākumi, kuri ir jāveic pirms NMP izsaukšanas, lai saglabātu cietušā vai saslimušā dzīvību, piemēram, asiņošanas apturēšana, liesmu nodzēšana, sirds masāža u.c. Noteikti pārliecinies par to, vai cietušais ir vai nav pie samaņas, saudzīgi viņu papurinot un skaļi uzrunājot.

Svarīga ir palīdzības izsaukšana – centies saukt apkārtējos pēc palīdzības. Noteikti palūdz kādam blakus stāvošajam vai garāmbraucošās mašīnas autovadītājam vai pasažierim izsaukt ātro palīdzību. Ar ātrās palīdzības izsaukšanas procesu iepazināmies raksta sākuma posmā.

Ļoti svarīga ir cietušā aprūpe. Ja cietušais vai saslimušais ir pie samaņas, ar viņu ir jāuztur kontakts un jārunā – centies nomierināt, iepazīstini ar sevi, uzklausi cietušo, nekādā gadījumā neatstāj cietušo vienu, neko nepārmet, informē cietušo par savām darbībām, paziņo cietušā radiniekiem par notikušo. Svarīgi ir atstāt cietušo tādā pozā, kādā atradi viņu. Piedāvā arī viņam atgulties vēlamā pozā.

Ja cietušais nav pie samaņas (nereaģē un neatbild), tad novieto cietušo uz muguras uz cieta pamata, piemēram, asfalta. Tālāk atbrīvo elpceļus, atliecot galvu un paceļot zodu. Pārbaudi un izvērtē cietušā elpošanu apmēram 10 sekundes (ilgāk par 10 sekundēm nav ieteicams).

Ja cietušais neelpo, tad atbrīvo sirds masāžas vietu no apģērba, rokas novieto krūškurvja vidū un uzsāc sirds masāžu (veic 30 sirds masāžas: temps apmēram 100 – 120 reizes minūtē, dziļums apmēram 5 – 6 cm), pēc tam veic divas elpināšanas “mute – mutē”: aizspied cietušā degunu, katrai elpināšanai velti apmēram 1 sekundi, novēro cietušā izelpas. Šādas sirds masāžas darbību atkārtošanas veic līdz brīdim, kad ierodas NMP vai kad cietušais sāk kustēties un dod par sevi jebkādas dzīvības pazīmes, vai arī kad tavi spēki izsīkst.

Ja cietušais elpo, tad novieto to stabilā sānu pozā un ik pa laikam pārbaudi cietušā elpošanu līdz brīdim, kad ierodas ātrā palīdzība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *