Redze

By | 16.08.2016

Kāda diez būtu mūsu dzīve, ja mēs nevarētu uztvert gaismu, analizēt apkārtni, noteikt objektu formas un virzienu, precīzāk sakot, ja mums nebūtu redze? Droši vien to nevarētu uzskatīt par pilnvērtīgu dzīvi.

Redze ir viena no cilvēku maņām, kas nodrošina apkārtējās vides kairinājumu uztveršanu. Redze kairinājumu uztver no attāluma. Redzes sistēma ir cieši saistīta ar endokrīno sistēmu un nervu sistēmu. Redzes sistēma kopumā ir ļoti daudz studēta.

Kas var veicināt redzes pasliktināšanos?

Kā viens no faktoriem, kas var ietekmēt redzi un tās attīstību, ir iedzimtība. Kā piemēru šeit var nosaukt to, ka bērns no vecākiem var pārmantot kādu redzes defektu. Tomēr šeit nevajag dzīvot ar pārliecību “ja man ir jānēsā brilles, tad arī manam bērnam tas būs jādara”, jo pastāv tikai lielāka varbūtība, ka bērnam būs jānēsā brilles. Nevar 100% teikt, ka bērnam būs problēmas ar redzi.

Redzes pasliktināšanos var ietekmēt arī emocionāls stress un fizisks sasprindzinājums, kas spēcīgajiem muskuļiem liek negribot savilkties ap aci un saspiest to. Kā piemērus šeit var nosaukt nesaskaņas ģimenē, tuva cilvēka nodevību, pastāvīga elpas aizturēšanu, vājas ieelpas, stāvēšana un sēdēšana sakumpušā stāvoklī un citi neskaitāmi iemesli.

Tuvredzību (brilles domātas redzēšanai tālumā) var veidoties tajā laikā, kad bērns sāk augt diezgan strauji, un, stiepjoties garumā, stiepjas arī acis (tās paliek lielākas).

Lielāka varbūtība, ka veidosies tuvredzība, ir tiem cilvēkiem, kuri pavada daudz laika, darbojoties tuvumā, piemēram, sēžot pie datora, lasot grāmatas u.c.

Šeit noteikti ir jāpiebilst, ka sēdēšana pie datora var arī neietekmēt redzi, jo svarīgi ir ievērot darba vietas ergonomiku. Ergonomika ir zinātnes nozare, kas pētī apkārtējās vides pielāgošanu darba procesam. Šajā gadījumā vajadzētu ievērot pareizu attālumu no acīm līdz monitoram, apgaismojumu, pārtraukumus, atpūtas brīžus u.c. Ja ievērosiet pareizu darba vietas ergonomiku, jums nevajadzētu saskarties ar redzes problēmām.

Tuvredzība pārsvarā dzīves laikā tiek iegūta, bet tālredzība galvenokārt ir iedzimta.

Svarīgi ir piebilst, ka tikai pareiza (precīza) izrakstīta redzes korekcijas līdzekļu lietošana lielā mērā nepaslikta redzi.

Cilvēkiem, kuri lieto redzes korekcijas līdzekļus, kā ārsts ir noteicis, tuvredzība progresē lēnām, t.i., “izaug” līdz mazākai pakāpei, salīdzinot ar cilvēkiem, kuri nelieto brilles vai kontaktlēcas, kā ārsts ir noteicis.

Ikviens no mums zina, ka ir nopērkamas jau gatavās lasāmās (tālredzības) brilles ikvienā aptiekā vai arī kādā lielveikalā, vai saimniecības preču veikalā. Neviens ārsts neiesaka brilles iegādāties šajos veikalos vai aptiekās, jo tās nav izgatavotas speciāli priekš jūsu acīm. Ja jūs šādas brilles izmantosiet ikdienā (bez iepriekšējas speciālista konsultācijas), jūsu redze var strauji pasliktināties, radot papildus slodzi acīm.

Ja arī jūtat, ka redze pasliktinās (skatoties tuvumā vai tālumā skats sāk migloties), labāk pēc iespējas ātrāk dodaties pie kāda acu speciālista (acu ārsta, optometrista). Par acu apskati, visticamāk, būs jāmaksā, taču labāk ir samaksāt naudu par vizīti un būt drošam par savu redzi. Vienmēr taču pastāv iespēja pavisam viegli aizņemties kredītus internetā.

Brilles netiek izrakstītas, lai uzlabotu redzi, bet gan lai koriģētu un ietekmētu neskaidru redzi. Jo ilgāk valkājam brilles, jo stiprākas tās tiek izrakstītas. Brilles uztur pastāvīgu acs muskuļu sasprindzinājumu, t.i., valkājot brilles, acs ābolam (muskulim) vairs nav iespējas atslābināties pilnībā.

Saudzējiet savas acis! Regulāri veiciet atpūtas pauzes savām acīm kaut uz dažām minūtēm! Ik pa laikam pamirkšķiniet tās! Noteikti uzturā lietojiet veselīgu pārtiku, jo arī tā spēj ietekmēt redzi! Regulāri sportojiet!

3 thoughts on “Redze

  1. Pingback: Elektroniskās grāmatas (e-grāmatas) | eGrāmata

  2. Pingback: Atlaižu kuponu lielā popularitāte | Atlaižu kuponi

  3. Pingback: Pirts veselīgās īpašības – oSala.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *